Pravilno uravnotežena ishrana od presudne je važnosti za broj gomolja. Potvrđeno je kako fosfor, kalij i kalcij utječu na povećanje broja gomolja.
Velik broj gomolja po hektaru proizvest će urod uglavnom malih gomolja, koji su idealni za konzerviranje ili salate te kao sjemenski krumpir. Kod manjeg broja gomolja manja je “konkurencija” među biljkama po jedinici površine, što omogućuje izrastanje većih gomolja za upotrebu kao stolni krumpir ili za preradu.
Važno je da fosfor bude dostupan biljkama u razdoblju zametanja gomolja kako bi se maksimizirali setovi gomolja; to se pogotovo odnosi na sorte kod kojih se očekuje veći broj gomolja, te na proizvodnju sjemenskog krumpira, kada treba proizvesti veću količinu manjih gomolja.
Fosfor i prinosi
Ispitivanje obavljeno u Walesu pokazuje učinika fosfora na povećanje ukupnog broja gomolja i prinosa.
Krumpiri vrlo dobro reagiraju na svježi fosfor, ali optimalne količine primjene zapravo je teško odrediti, jer ovise o vrsti tla, koje je u pravilu preporučljivo analizirati te na temelju rezultata utvrditi potrebnu količinu. Ukoliko u tlu nema dovoljno fosfata, folijarni fosfati osiguravaju biljkama brzu dostupnost tog hranjiva.
Folijarni fosfor – Utjecaj na broj gomolja
Istraživanje provedeno u Škotskoj pokazuje utjecaj folijarnog fosfora na povećanje ukupnog broja gomolja.
Primjena folijarnog fosfora neposredno prije zametanja gomolja povećala je ukupni broj gomolja.
Zbog relativne statičnosti fosfora u tlu, važno je da fosforno gnojivo bude primijenjeno što bliže gomoljima; u pravilu, bolje rezultate daje gnojidba u trake nego širom, osobito za tla s visokim potencijalom vezanja fosfora.
Utjecaj pH vrijednosti tla na dostupnost P u tlu
Grafikon prikazuje utjecaj pH vrijednosti tla na dostupnost fosfora zbog taloženja kalcija pri visokim pH vrijednostima odnosno fiksaciji sa željezom ili aluminijem pri nižim pH vrijednostima.
Oblik i količina primjenjenog kalija također utječe na broj formiranih gomolja.
Oblik kalija i broj gomolja
Ova ispitivanja pokazala su povećanje prinosa zahvaljujući primjeni kalija, kao i prednosti korištenja kalijevog sulfata u odnosu na kalijev klorid.