Grafikon: Utjecaj ishrane na prinos silažnog kukuruza
Na količinu prinosa silažnog kukuruza može utjecati velik broj čimbenika, a uzgajivač nad mnogima može imati kontrolu, ovisno o klimatskim uvjetima i vrsti tla. Precizno uravnotežen program ishrane od ključne je važnosti za ostvarivanje maksimalnog prinosa.
Na prinos silažnog kukuruza utječu ista hranjiva kao i kod kukuruza za zrno, no ta dva tipa razlikuju se u iznošenju hranjiva, pa to treba imati na umu prilikom planiranja ishrane tih usjeva.
Vodič za primjenu hranjiva
Dušik je veoma važan za ostvarivanje visokih prinosa silažnog kukuruza. Pospješuje rast i razvoj, te treba stalno biti dostupan biljkama. Važan je za izgradnju i održavanje zelenog biljnog pokrova, maksimiziranje fotosintetske asimilacije te u konačnici za maksimiziranje prinosa silažnog kukuruza.
Grafikon: Utjecaj dušika na prinos i proteinski sadržaj silažnog kukuruza
Fosfor je prije svega važan za razvoj korijena i dobro zasnivanje usjeva. Zasnivanje usjeva zasađenih u hladnom ili vlažnom tlu često je usporeno, a fosfor je često ograničavajući čimbenik. Slično je i kod suhog tla, u kojem je dostupnost fosfora također ograničena.
Grafikon: Utjecaj fosfora na prinos silažnog kukuruza
Folijarna primjena fosfora najbolji je način za nadoknađivanje nedostatka hranjiva u ranoj fazi, a pomoći će i poboljšanom razvoju korijenskog sustava za podršku kasnijem rastu.
Istraživanja su pokazala da biljke kukuruza koje rastu u hladnom i/ili kiselom tlu s manjkom fosfora koriste dvostruko više površinski primijenjenog fosfora od kontrolnih biljaka u kojima nema nedostatka hranjiva; znatno više fosfora je premješteno iz listova, prije svega u korijene, čime se maksimalno pojačava rani razvoj korijena.
Poput dušika, i kalij pojačava razvoj usjeva, te je rastućim biljkama potreban u velikim količinama. Primjena kalija treba biti uravnotežena s primjenom dušika. Dobro odmjerena prihrana kalijem znatno će smanjiti štete od mraza i polijeganje. Kalij je osobito važan za zatvaranje puči, a nedostatak tog hranjiva rezultira gubitkom vode u biljci.
Grafikon: Utjecaj kalija na prinos silažnog kukuruza
Iznošenje kalija kod silažnog je kukuruza znatno veće nego kod kukuruza u zrnu, i taj podatak treba imati na umu pri planiranju potreba za gnojivima za sljedeće usjeve.
Manjak bilo kojeg mikrohranjiva može ograničiti razvojne procese i u konačnici smanjiti prinos kukuruza.
Mangan i željezo povećavaju fotosintetsku aktivnost i održavaju stabilan rast, tako stvarajući uvjete za visoku razinu prinosa. Kalcij osigurava čvrstoću biljaka, štiteći stvaranje korijena, listova i stabljika. Bor je potreban za razvoj peludnih cijevi i stvaranje dobrog zrna. Cink je važan za fotosintetsku aktivnost.
Grafikon: Utjecaj mangana na prinos silažnog kukuruza
Mangan izravno utječe na razvoj i rast biljaka. Sudjeluje u proizvodnji klorofila i fotosintezi, te kao katalizator u brojnim procesima rasta unutar biljke, uključujući metabolizam i sintezu proteina.
Grafikon: Utjecaj željeza na prinos silažnog kukuruza
Nedostatak željeza nije među ozbiljnijim problemima za biljke kukuruza. U slučajevima kad je utvrđen nedostatak, dokazano je da se prinos povećava folijarnom primjenom željeza, pogotovo u kasnijoj fazi rasta listova i ranoj fazi produžnog rasta stabljika. Željezo je, kao sastavni dio enzima i proteina, važno za metabolizam biljaka, a u nitrat reduktazi djeluje u redukciji nitrata u amonijak te u konačnici u aminokiseline.
Grafikon: Utjecaj folijarnog bora na prinos silažnog kukuruza
Grafikon: Utjecaj cinka na prinos silažnog kukuruza